Naturalne materiały budowlane i dekoracyjne pozwalają na stworzenie wyjątkowego charakteru. Do takich detali zaliczane są również cegły lub płytki wykonane z gliny. Surowiec ten charakteryzuje się po wypaleniu wysoką trwałością na czynniki zewnętrzne a po odpowiednim zabezpieczeniu również odpornością na wilgoć i substancje organiczne. O trwałości takich konstrukcji decyduje również sposób ich montażu i przygotowania podłoża lub powierzchni ścian. Ochrona przed nadmiernym gromadzeniem się wilgoci w elementach konstrukcyjnych budynku ogranicza rozwój niepożądanych organizmów takich kal glony i pleśnie.
Podczas nakładania detali wykonanych z cegły należy zastosować zaprawy murarskie i te służące do fugowania dedykowane do ceramicznych materiałów. Ograniczają one możliwość powstawania zacieków oraz przebarwień pogarszających wygląd takich aranżacji. Rozwiązania takie można znaleźć przykładowo na stronie https://cekobud.pl/pl/.
Niekorzystne warunki oddziaływujące stale na powierzchnię cegieł mogą znacząco pogorszyć wygląd ceramicznych detali. Ważne jest również to, że należy zachować parametry przepuszczalności pary wodnej, aby ograniczyć możliwość gromadzenia się wody wewnątrz konstrukcji. Zalecany przez producentów jest impregnat do cegły. Środek ten zmniejsza nasiąkliwość cegieł, a jednocześnie ułatwia ich czyszczenie oraz ogranicza przebarwienia. Środki takie mogą również pełnić funkcje dekoracyjne, powodując podkreślenie barwy powierzchni ceramicznych lub tworzyć efekt przypominający świeżo umytą cegłę.