Plomba zabezpieczająca to specjalny mechanizm, który stosuje się głównie do zabezpieczania kontenerów transportowanych na duże odległości drogą morską lub lądową (najczęściej koleją). Konstrukcja ta może pomóc np. w wykryciu próby kradzieży lub jest niezbitym dowodem w przypadku manipulacji sabotażu, dzięki czemu znacząco wzrasta poziom bezpieczeństwa ładunku. Plomby mogą być również wykorzystywane w innym celu, o czym w dalszej części artykułu.
Plomby zabezpieczające służą nie tylko do ochrony kontenerów (tzw. plomba transportowa butelkowa, wykonana ze wzmocnionego plastiku lub stali, składająca się z dwóch metalowych elementów), ale również przyczep pojazdów ciężarowych, bębnów chemicznych, plandek samochodowych, ładunków lotniczych, a nawet wodomierzy czy liczników (linkowe, posiadające bębenek z plastiku, do którego jest zamocowana specjalna linka ze stali). Mogą też występować w postaci naklejek (tzw. plomby gwarancyjne) i w przypadku próby oderwania pozostawiać po sobie napis ostrzegawczy VOID OPEN.
Standardowe plomby plastikowe lub ołowiane często są również wykorzystywane do zapobiegania przemytowi oraz kontrabandzie (stosują je służby celne), zanieczyszczaniu zawartości ładunku oraz załadowaniu broni palnej czy innych materiałów wybuchowych (wojsko). Wyróżniamy ponadto plomby elektroniczne wielokrotnego użytku, które w momencie próby otwarcia wysyłają informację z numerem przesyłki oraz precyzyjną datą i godziną incydentu.