Czy woda z dystrybutora jest zdrowa?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W coraz większej ilości firm i urzędów możemy natknąć się na automaty do wody. Pytanie brzmi. Czy woda z takich dystrybutorów jest zdrowa?

Jakość i cena

Niestety dystrybutory do wody bardzo często stosowane są na pokaz i właściciele rzadko dbają o sprawdzenia miejsca skąd pochodzi ich woda. Producenci często korzystają ze źródeł bez stosownych atestów i nie dbają o właściwy sposób uzdatniania wody. Może się to skończyć zatruciem pokarmowym.

Bakterie w wodzie

Woda pitna najczęściej skażona jest bakteriami grupy coli i legionella pneumophilia. Te drugie najczęściej spotkać można właśnie w dystrybutorach. Rozwijają się one w środowisku wodnym, a optymalna temperatury do ich rozwoju to właśnie 25 stopni. Nie musimy się jednak martwić o te zanieczyszczenia jeśli jest to dystrybutor wody filtrowanej, a baniaki są odpowiednio czyszczone. Jeśli jednak jest to najprostszy model dystrybutora, to lepiej będzie unikać takiej wody.

Rzadkie i niewłaściwe czyszczenie dystrybutorów powoduje, że na ich ściankach i w kranikach zbiera się osad, na którym mogą powstać bakterie. Dystrybutory powinny być czyszczone specjalnymi preparatami, które zawierają kwasy niszczące grzyby i glony. Dodatkowo, butla po otwarciu powinna być opróżniona w przeciągu trzech dni po otwarciu. Po takim czasie staje się niezdatna do picia. Jeśli więc spożycie w danym miejscu jest niewielkie, to może okazać się, że butla stoi już bardzo długo.

Szkodliwy plastik

Należy również pamiętać, że sam materiał z którego wykonane są butle może być szkodliwy. Butle z PET pod wpływem ciepła mogą wydzielać substancje, które niekorzystnie działają na nasze hormony.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dbać o groby bliskich?
Jak dbać o groby bliskich?
Odwiedzanie grobów bliskich ma w naszej kulturze niesamowity wymiar duchowy oraz symboliczny. Jest to w pewnym sensie sposób na utrzymanie […]
Czy rehabilitacja wspomaga leczenie kontuzji kolana?
Czy rehabilitacja wspomaga leczenie kontuzji kolana?
Kontuzja kolana może się przydarzyć każdemu – zarówno profesjonalnemu sportowcowi, jak i osobie nie mającej nic wspólnego z aktywnością fizyczną. […]
Czy skarpetki też mogą być modne?
Czy skarpetki też mogą być modne?
Skarpetki to mały, często niezauważany do tej pory element garderoby. Najnowsze trendy wylansowały jednak ten tekstylny dodatek na prawdziwą gwiazdę. […]