Jednym z bardzo ważnych procesów na każdym placu budowy jest zagęszczanie wylewanego betonu za pomocą urządzenia zwanego wibratorem. Silne wstrząsy powodują bowiem eliminację w materiale niepożądanych pęcherzyków powietrza, co prowadzi bezpośrednio do zwiększenia jego jakości. I to zarówno pod względem struktury, jak i ogólnej estetyki. Poza tym mokry beton po wyschnięciu staje się zdecydowanie bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne oraz negatywny wpływ czynników zewnętrznych.
Wibratory do betonu służą do wytwarzania drgań charakteryzujących się dużą częstotliwością. Ich zastosowanie poprawia spójność rozprowadzonego po danej powierzchni materiału, co w rezultacie ogranicza do minimum ryzyko pojawiania się porów. Jednocześnie poprzez zwiększenie spójności mieszanki uzyskuje się jej optymalną gęstość i gładkość. Wyróżniamy dwa główne modele omawianych urządzeń – przyczepne oraz wgłębne.
Te pierwsze są powszechnie wykorzystywane w zakładach przemysłowych specjalizujących się w wytwarzaniu prefabrykatów betonowych, w trakcie transportowania produktów sypkich, a także na budowach. Ich specyfika polega na tym, że nie stykają się z samą mieszanką, a są jedynie podłączane do ścian albo punktów magazynowania cementu, tak aby wibracje przesuwały materiał niżej. Znacznie bardziej uniwersalnymi sprzętami są wersje wgłębne (inaczej pogrążalne), ponieważ pozwalają na bezpośredni kontakt z zagęszczanym betonem i mogą pracować nawet do 18 m wgłąb. W tej kategorii mamy do czynienia z modelami pneumatycznymi, mechanicznymi oraz przetwornicowymi. Wysokiej jakości wibratory wgłębne i akcesoria do nich znajdziemy m.in. w ofercie tego sklepu online: https://norwit.pl/28-wibratory-wglebne.