Koszt montażu paneli słonecznych

Panele słoneczne są obecnie najpopularniejszym w naszym kraju źródłem energii odnawialnej. Ich instalacja na dachu budynku stanowi bowiem skuteczny sposób na uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw prądu, co skutkuje sporą oszczędnością pieniędzy. Na początku trzeba jednak zainwestować w zakup ogniw oraz ich montaż. Na szczęście ten wydatek nie musi być duży – wystarczy skorzystać z usług firmy zajmującej się pomocą w pozyskiwaniu dofinansowań do kolektorów słonecznych. Przykład można sprawdzić na https://silesiasolar.pl/finansowanie/.

Istnieje kilka głównych czynników

Ostateczny koszt założenia systemu paneli słonecznych na dachu domu jednorodzinnego albo budynku użytkowego zależy w ogromnej mierze od liczby ogniw, ich rodzaju, a także firmy zajmujące się montażem. Za pojedynczy panel zapłacimy średnio 1500-2000 zł, czyli za całą konstrukcje złożoną z dziesięciu elementów – minimum 15 000 zł. Do tego dochodzi jeszcze opłata za inwerter (około 5000 zł), rozłączniki i bezpieczniki (300-400 zł) oraz aluminiową obudowę (3000 zł wzwyż). To wszystko będzie nas kosztowało łącznie mniej więcej 23-25 000 zł.

Jeśli zaś chodzi o montaż, to na jego cenę ma pływ poziom skomplikowania systemu, odległości pomiędzy poszczególnymi ogniwami i sposób łączenia zastosowanych rur (lutowanie, zaciskanie itp.). Większość podmiotów specjalizujących się w zakresie instalowania paneli życzy sobie za tę usługę od 4000 zł do 5000 zł. Podsumowując, na początek musimy wydać około 30 000 zł. W zamian zyskujemy jednak darmowy prąd, gwarancję wieloletniego użytkowania (25-30 lat), brak konieczności zaawansowanej obsługi i ochronę środowiska naturalnego.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + 16 =