Budowa czy remont domu zobowiązują nas na samym początku do odpowiedniego rozplanowania wszelkich kabli, gniazdek oraz przewodów. Instalacje elektryczne muszą być zamontowane według panujących norm i wytycznych, co zapewnić ma nie tylko ich bezpieczne działanie, ale i prawidłową pracę. W standardowych domach znajdziemy raczej podstawową elektrykę, która pozwala na użytkowanie prądu na przeciętnym i w miarę oszczędnym poziomie.
Dzisiejsze domy i mieszkania posiadają sieci przewodów o różnorodnych grubościach, rozmiarach czy przekrojach. Ich metraż nie ma jednak dla domowników większego znaczenia, gdyż sprzęt ten schowany jest w ścianach, podłogach, a nawet sufitach. Oczywiście, odpowiednie i uprzednie rozplanowanie przez elektryków jest niezbędne, bowiem dopiero to zapewnić nam może dostosowanie elektryki do wielkości domu oraz rozłożenia poszczególnych pomieszczeń.
Większość parceli mieszkalnych wyposażona jest w gniazda 16a, czyli te najbardziej powszechne i najczęściej spotykane na rynku. Ich zakup i montaż ułatwi nam w przyszłości ich ewentualną wymianę czy kompatybilność ze sprzętem elektronicznym. Równie często spotykane jest oświetlenie główne, które montowane jest w na w centrum każdego pokoju.
Dobrze, gdy gniazdka umieszczone są w okolicach 50 do 100 cm od rogów pomieszczenia – takie ustawienia ułatwią w przyszłości podłączenie sprzętów takich jak: odkurzacz, lampa biurkowa, żelazko i tak dalej. Większość współczesnych mieszkań posiada średnio po 3 gniazdka w pokojach – oczywiście, im większe wnętrze, tym więcej gniazdek powinno posiadać.
Artykuł przygotowany we współpracy z Elektromarket Ania.