Coraz więcej osób podejmuje decyzję o zamontowaniu w swojej przestrzeni mieszkalnej systemu klimatyzacyjnego. Stanowi on bowiem znakomity sposób na znaczne obniżenie temperatury w pomieszczeniach podczas letnich upałów. Tym samym zapewnia dobre samopoczucie, umożliwiając sprawne realizowanie wszelkich codziennych czynności – łącznie z pracą i wypoczynkiem. Przy wyborze konkretnej klimatyzacji trzeba koniecznie wziąć pod uwagę kilka niezwykle ważnych elementów, tak aby nie rozczarować się później jej mało wydajnym działaniem czy nadmiernie skomplikowaną obsługą.
Obecnie najbardziej popularne są zdecydowanie klimatyzacje mieszkaniowe typu split, składające się z jednostki zewnętrznej umieszczonej poza budynkiem oraz jednostki wewnętrznej zainstalowanej w wybranym pomieszczeniu. Obie konstrukcje są ze sobą połączone układem sterowniczym, a także przewodem freonowym pozwalającym na łatwe transportowanie czynnika chłodniczego. Omawiany system okazuje się opłacalny szczególnie w sytuacji, gdy zamierzamy za jego pomocą chłodzić dom lub mieszkanie przez okrągłe lato. Rozsądną, znacznie tańszą alternatywą do pojedynczych wnętrz i kawalerek jest natomiast klimatyzator przenośny. Jeśli chodzi o parametry techniczne, to należy zainteresować się w pierwszej kolejności mocą urządzenia, gdyż ma ona zasadniczy wpływ na jego wydajność. Musi być bezwzględnie dostosowana do powierzchni danego obiektu. Przyjmuje się, że do efektywnego schłodzenia 1 m2 wystarczy 1 kW mocy. Oto pozostałe istotne kwestie:
-poziom emitowanego hałasu – jak najniższy, maksymalnie 30-35 dB,
-klasa energetyczna – najlepiej A+++, bo gwarantuje zaskakująco małe rachunki za prąd,
-czynnik chłodniczy – koniecznie R32,
-dodatkowe udogodnienia – funkcja zaprogramowania jednostki w cyklu dobowym bądź tygodniowym, zdalne sterowanie za pomocą pilota lub aplikacji.