Jak dba się o bezpieczeństwo ruchu drogowego?

Bezpieczeństwo na drodze jest dziedziną, w której Polska ma jeszcze sporo do zrobienia. Przy czym nie wystarczą tu kolejne restrykcje, fotoradary, kontrole czy większe zagęszczenie znaków. Trzy pierwsze metody dbania o bezpieczeństwo ruchu drogowego należą do kategorii, którą umownie można nazwać „opresyjnymi”. Są one również potrzebne, jednak ich słabą stroną jest fakt, że stosowane zbyt intensywnie mogą powodować skutki odwrotne do oczekiwanych. Duże zagęszczenie, często sprzecznych znaków drogowych jest natomiast niestety cechą rozpoznawczą polskich dróg. W żadnym wypadku nie ma to jednak nic wspólnego ze zwiększeniem bezpieczeństwa na nich. Wprost przeciwnie, często wprowadza chaos mogący skutkować kolizjami i wypadkami drogowymi.

Jakie więc działania są skuteczne?

Droga do skutecznego zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego wiedzie przez polepszenie stanu technicznego dróg oraz poruszających się po nich pojazdów. Przez zmianę nawyków i postaw kierowców, uproszczenie przepisów przy jednoczesnym twardym egzekwowaniu tych istniejących. Wiedzie również przez uporządkowanie istniejących znaków drogowych, eliminację tych zbędnych, dublujących się, sprzecznych z innymi i pozostawienie tylko tych naprawdę niezbędnych. Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego powinny praktycznie pomagać w poruszaniu się po drogach, a nie stanowić jedynie elementu zarządzania takim ruchem.

Przydatne rozwiązania w tym zakresie oferuje producent luster drogowych. Ta kategoria produktów stanowi pragmatyczną odpowiedź na potrzeby kierowców, realnie zwiększając ich poziom bezpieczeństwa na drogach.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 4 =